
Czy ratyfikacja decyzji o zasobach własnych dotyczy wyłącznie środków z Krajowego Planu Odbudowy i instrumentów europejskiego Funduszu Odbudowy?
- Nie, to fake news rozpowszechniany przez polityków opozycji. Dotyczy budżetu UE oraz Krajowego Planu Obudowy. To aż 770 mld zł, które wynegocjował rząd Zjednoczonej Prawicy
Czy ratyfikacja ustawy o zasobach własnych przenosi jakiekolwiek kompetencje państwa na Unię Europejską?
- Ratyfikacja ustawy o zasobach własnych nie przenosi żadnych dodatkowych kompetencji na Unię Europejską. Decyzja nie wpływa na kompetencje państw członkowskich (w tym Polski), dotyczące nakładania podatków, zaciągania czy poręczania zobowiązań.
Czy decyzja o zasobach własnych określa sposób, w jaki mamy wydawać środki z Unii Europejskiej? Czy odnosi się do kwestii praworządności?
- Nie. W decyzji brak jest jakichkolwiek zapisów dot. warunkowości. W żaden sposób nie odnosi się ona do tego, jak będą wydawane środki unijne.
Czy decyzja o zasobach własnych zakłada solidarną odpowiedzialność państw członkowskich za długi innych krajów?
- Decyzja o zasobach własnych nie zakłada solidarnej odpowiedzialności państw za długi innych unijnych krajów. Nie ma także mowy o uwspólnotowieniu długów państw.
- Odpowiedzialność finansowa każdego państwa, w ramach decyzji o zasobach własnych, jest indywidualna i ściśle określona wielkością gospodarki.
Co się stanie, gdy inne państwa członkowskie nie będą terminowo płaciły swoich zobowiązań wobec Unii Europejskiej?
- W historii Unii Europejskiej nigdy taka sytuacja nie miała miejsca – dotychczas nie zdarzyło się, aby państwo członkowskie nie spłaciło pożyczki gwarantowanej przez Unii Europejską lub nie odprowadziło składki do unijnego budżetu. Taka sytuacja jest bardzo mało prawdopodobna. W umowie nie ma mowy o uwspólnotowieniu długu. To interpretacje, które nie znajdują uzasadnienia.

