Od rozpatrzenia poprawek Senatu do ustawy o ustanowieniu 12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie. W środę posłowie rozpatrzyli też m.in. projekt wprowadzający uproszczenia dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym, projekt nowelizacji ustawy o dowodach osobistych, projekty wspierające rolników, wpływające na jakość powietrza, a także rządowy projekt ustawy o Instytucie Europy Środkowej.
Ustawa o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej została uchwalona przez Sejm 24 października. Zgodnie z nią 12 listopada 2018 r., poniedziałek po Święcie Niepodległości, ma być Świętem Narodowym i dniem wolnym od pracy. Senat zaproponował trzy poprawki do ustawy, które Izba przyjęła. Wieczorem prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ustanawiającą 12 listopada 2018 r. Świętem Narodowym. Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Sejm w II czytaniu rozpatrzył projekt nowelizacji niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. Najważniejsze założenia projektu to: status “małego podatnika” w PIT i CIT, który uzyskają firmy o sprzedaży do 2 mln euro rocznie (obecnie jest to 1,2 mln euro); prawo do zaliczania do kosztów uzyskania przychodu wynagrodzenia za pracę współpracującego małżonka; możliwość jednorazowego rozliczenia straty podatkowej do wysokości 5 mln zł; zwolnienie z podatku wypłaconych od ubezpieczyciela kwot odszkodowań przeznaczonych na odtworzenie zniszczonego majątku. Większość zaproponowanych rozwiązań ma obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Ze względu na zgłoszone poprawki projekt ustawy został skierowany do Komisji Nadzwyczajnej ds. deregulacji.
Posłowie debatowali nad projektem nowelizacji ustawy o dowodach osobistych. Zaproponowane rozwiązania umożliwią od marca przyszłego roku wydawanie dowodów osobistych z warstwą elektroniczną, czyli tzw. e-dowodów. Nowy dowód ma być bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem do komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. Do III czytania Sejm przystąpi w bloku głosowań.
Podczas II czytania Sejm skierował do pracy w Komisji Finansów Publicznych rządowy projekt nowelizacji ustawy dotyczącej zwrotu akcyzy od paliwa rolniczego. Projekt zakłada podniesienie limitu zużywanego oleju napędowego na 1 ha upraw rolnych. Ponadto zaproponowano zwiększenie oraz wprowadzenie limitu zużycia oleju napędowego do 1 dużej jednostki przeliczeniowej bydła. Znowelizowana ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r.
Do III czytania w bloku głosowań przystąpią posłowie w sprawie rządowego projektu nowelizacji ustawy ułatwiającej sprzedaż żywności przez rolników do sklepów i restauracji. Proponowane zmiany dopasowują istniejące rozwiązania z zakresu prawa podatkowego i prawa żywnościowego do potrzeb podmiotów prowadzących produkcję żywności na małą skalę i jej zbywanie w krótkich łańcuchach dystrybucji. Ustawa umożliwi rolnikom bezpośrednio sprzedawać produkty omijając pośredników i dotarcie do większej grupy konsumentów.
Izba w II czytaniu kontynuowała pracę nad nowelizacją ustawy wprowadzającej rozwiązania, które umożliwią termomodernizację jednorodzinnych budynków mieszkalnych zamieszkiwanych przez osoby dotknięte problemem ubóstwa energetycznego i wymianę lub likwidację niespełniających standardów emisyjnych urządzeń grzewczych w postaci kotłów na paliwo stałe. W praktyce przewidziano dofinansowanie ze środków publicznych m.in. docieplenia domów i wymiany przestarzałych kotłów lub pieców na węgiel na ogrzewanie bardziej ekologiczne. Zgodnie z projektem, na pilotaż termomodernizacyjny zostanie przeznaczone z budżetu państwa 883,20 mln zł w latach 2019-2024, które zasilą Fundusz Termomodernizacji i Remontów. W związku ze zgłoszonymi poprawkami projekt trafił do Komisji Infrastruktury.
Inna procedowana przez posłów nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym również dotyczyła ochrony czystości powietrza. Proponowane w projekcie zmiany polegają na wprowadzeniu ulgi podatkowej której celem jest stworzenie w podatku dochodowym od osób fizycznych zachęty do termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Adresatem ulgi termomodernizacyjnej są podatnicy podatku PIT opłacający podatek według skali podatkowej, 19% stawki podatku oraz opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, będący właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych, ponoszący wydatki na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
W II czytaniu rządowego projektu ustawy o Instytucie Europy Środkowej, który ma być powołany w miejsce Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie zgłoszono wniosek o odrzucenie projektu. Zdaniem wnioskodawców, konieczność utworzenia Instytutu Europy Środkowej wynika z faktu, że żaden z istniejących instytutów o statusie państwowego instytutu badawczego nie zajmuje się zagadnieniami geopolitycznymi skupionymi wokół inicjatywy Trójmorza oraz współpracy państw Europy Środkowej i Środkowo-Wschodniej. Nadzór nad Instytutem będzie sprawował premier.
W II czytaniu rządowego projektu nowelizacji ustawy o rybołówstwie morskim posłowie zdecydowali o dalszym procedowaniu projektu, którego przepisy proponują ujednolicenie sposobu prowadzenia inspekcji podmiotów wykonujących komercyjne i rekreacyjne rybołówstwo. Projektowane przepisy ustanawiają jeden organ do kontroli przestrzegania przepisów o rybołówstwie morskim oraz o organizacji rynku rybnego: Głównego Inspektora Rybołówstwa Morskiego. Projekt został skierowany ponownie do Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ze względu na zgłoszone poprawki.
Podczas II czytania rządowy projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe został ponownie skierowany do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Celem projektu jest odbudowa prestiżu kształcenia zawodowego w Polsce. Ma ona się dokonać poprzez poprawę jakości i efektywności kształcenia w szkołach i placówkach. Projekt przewiduje, że samorządy otrzymają większą subwencję oświatową na uczniów szkół kształcących się w zawodach, na które jest wyższe zapotrzebowanie na rynku pracy.
Sejm rozpatrzył sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019. Regulacje projektu ustawy mają charakter komplementarny do przekazanego do Sejmu przez Radę Ministrów w dniu 25 września 2018 r. projektu ustawy budżetowej na rok 2019. Projekt przewiduje m.in. zmiany dotyczące Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ze środków tego funduszu przewidziano finansowanie staży podyplomowych oraz szkoleń specjalizacyjnych lekarzy, lekarzy dentystów, a także specjalizacji pielęgniarek i położnych. W związku ze zgłoszonymi poprawkami projekt ponownie trafił do Komisji Finansów Publicznych.