Święto plonów 2017

 

 

 

Święto Plonów, 2017r.

Szanowni Gospodarze, Drodzy Rolnicy,
Szanowni Goście Uroczystości Dożynkowych,

Obchody dożynek, to jeden z najpiękniejszych staropolskich zwyczajów, od wieków zakorzeniony w tradycji naszego narodu, jak również 15 sierpnia Święto Czynu Chłopskiego, 8 września Matki Boskiej Siewnej, w tych dniach rolnicy przynoszą ziarno przeznaczone na tegoroczny zasiew. Wybór tych dat nie był przypadkowy. W naszej Ojczyźnie w szczególny sposób obchodzimy te święta, które bliskie są sercu mieszkańców wsi. Wierni – wdzięczni Bogu i jego Matce – czczą wszystko co wydała ziemia, kwiaty ,rośliny, warzywa, zboża. Są to święta wdzięczności, zwieńczenie całorocznej pracy o ogromnym znaczeniu dla nas wszystkich, stanowiącej jedną z podstaw egzystencji społeczeństwa. Praca rolnika jest trudna i wyjątkowa, gdyż pomimo ogromnego rozwoju techniki, współczesny człowiek nadal pozostaje w dużej mierze zależny od zjawisk świata natury.

Dawniej jak i dziś święto plonów przypomina nam, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach polski chleb. Jako zobowiązanie traktujemy przesłanie pozostawione nam przez Jana Pawła II: Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki. Ciężka i potrzebna państwu praca polskiego rolnika zasługuje na najwyższe uznanie. Ten szacunek trzeba okazywać cały rok, a nie jedynie przed wyborami, czy od święta.

Życzę wszystkim Rolnikom i Uczestnikom dzisiejszych uroczystości dożynkowych, aby Waszej ciężkiej pracy towarzyszyła satysfakcja i radość, a polska wieś miała zapewnione coraz lepsze warunki rozwoju.

Szczęść Boże Wszystkim !
Mieczysław Kazimierz Baszko
Poseł na Sejm RP

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress