Na zaproszenie JE Ks. Biskupa Aleksandra Kaszkiewicza Ordynariusza Diecezji Grodzieńskiej oraz Konsula Generalnego RP w Grodnie Jarosława Książka dnia 15 lutego 2017r. w Grodnie, Kaletach i Sopoćkiniach…

Na zaproszenie JE  Ks. Biskupa Aleksandra Kaszkiewicza Ordynariusza Diecezji Grodzieńskiej oraz Konsula Generalnego RP w Grodnie Jarosława Książka  dnia 15 lutego 2017r. w Grodnie, Kaletach i Sopoćkiniach przebywała delegacja Stowarzyszenia Pomocy Rubież w osobach: Józef Kulikowski – Prezes, Bronisława Tomaszewska Sekretarz oraz Mieczysław Baszko – Poseł na Sejm RP i członek Stowarzyszenia.

Było nam bardzo miło, gdy do naszej delegacji dołączyli  Bogdan Dyjuk członek Zarządu Województwa Podlaskiego oraz Witold Karczewski Prezes Izby Przemysłowo – Handlowej w Białymstoku.

Spotkania i rozmowy dotyczyły dalszej współpracy, szczególnie  w zakresie ochrony i zabezpieczenia miejsc pamięci narodowej, a także planów rekonstrukcji i wykorzystania na rzecz miejscowej społeczności ważnych zabytków  znanych w dziejach państwa polskiego.

Rozmawialiśmy o zakończeniu aktualnego etapu prac w Nowogródku  (klasztor podominikański), a mianowicie przekazanie do użytku części hotelowej umożliwiającej przyjmowanie grup wycieczkowych  (zainteresowanie z Polski jest duże) już latem bieżącego roku.  Administrowanie będzie należało do Diecezji Grodzieńskiej  i myślimy, że na pewno możliwość noclegu  w sezonie turystycznym, a w pozostałym organizowanie turnusów  wypoczynkowych dla dzieci, czy też spotkań diecezjalnych będzie znakomitym przykładem wykorzystania  tego zabytkowego budynku.

Zapoznaliśmy się również z najważniejszymi zadaniami w zakresie rekonstrukcji zabytków, którymi zarządza Diecezja Grodzieńska. Najważniejsze aktualnie zadanie wg Ks. Biskupa to ratowanie przekazanego kilka lat temu klasztoru Brygidek w Grodnie  ( budowla z połowy XVII wieku ) wraz z najstarszą budowlą drewnianą lamusem z 1630r. (zbudowany bez jednego gwoździa). Ksiądz Biskup Aleksander Kaszkiewicz i Konsul Generalny RP Jarosław Książek bardzo proszą o wsparcie strony polskiej w tychże planach.  Pan poseł Mieczysław Baszko jak i Pan Bogdan Dyjuk członek Zarządu Województwa Podlaskiego zgłosili szereg propozycji w tym zakresie i mamy nadzieję, że wspólnymi siłami uda się ratować polskie dziedzictwo na Kresach. Jak zawsze i nasze Stowarzyszenie będzie w miarę możliwości uczestniczyło w tych projektach. Jest to przecież jedno ze statutowych naszych działań.

Będąc w Grodnie delegacja zaplanowała wyjazd na północ w stronę granicy litewskiej i polskiej do Kalet, od których wszystko się zaczęło. Złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze na grobie pomordowanych w 1939r. żołnierzy KOP, spotkaliśmy się z mieszkańcami Kalet. Aktualnie na stałe mieszka tu ok. 20 osób, sami staruszkowie, często nie wychodzący już z domu. Na niedzielne msze w kaplicy ( w co drugą niedzielę ) przychodzi 8-7 osób. Ale jak powiedział Ksiądz Biskup dopóki będzie chociaż jedna osoba uczestnicząca we mszy – ksiądz z Sopoćkin dojedzie.  Kalety zmieniają się także wizualnie. Większość starych domów wykupują letnicy i chociaż przez 3-4 miesiące latem tętni tu życie.  Będąc w Kaletach, a trzeba pamiętać, że leżą one w strefie granicznej i dla osób z zewnątrz muszą być przepustki, spotkaliśmy się z niektórymi mieszkańcami, a w swoim domku przyjął nas bardzo serdecznie Pan Lech Wydra ( on też opiekuje się kaplicą i dba o porządek na grobie żołnierzy KOP). Przekazaliśmy  mieszkańcom trochę upominków jak zimowe obuwie, odzież damską i męską, słodycze.

W drodze powrotnej z Kalet zajechaliśmy do Sopoćkin na tamtejszy cmentarz. Złożone zostały kwiaty i zapalone znicze na grobie zamordowanego we wrześniu 1939r. gen. Józefa Olszyny –Wilczyńskiego, jego adiutanta i kilku innych żołnierzy.

Wyjazd do Grodna to jak zawsze serdeczne spotkania, przypominanie o naszej historii i możliwość spotkania ludzi, dla których ważne jest kultywowanie polskiej kultury, tradycji, oświaty, zwyczajów. Widzimy też jak ważne są kontakty z najbliższym sąsiadem i jak wiele dobrego można wspólnie zdziałać.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress