Delegacja z Sokółki towarzyszyła w ostatniej drodze komandora Rajdu Katyńskiego

Całe twoje życie, Wiktorze, to była służba z miłości, która tak zwięźle i wieloznacznie została zamknięta w słowa zdobiące sztandar Rajdu Katyńskiego: „Kocham Polskę” i zadanie: „I ty ją kochaj” – mówił w kazaniu podczas mszy świętej ojciec Marek Kiedrowicz, podczas pogrzebu Wiktora Węgrzyna, komandora Rajdów Katyńskich. W ostatniej drodze towarzyszyła zmarłemu delegacja z Sokółki.

– Z tobą mogliśmy stanąć na wielu ziemiach, gdzie z głębokości katyńskich mogił wołają ci zdradzeni o świcie, zamordowani strzałami w tył głowy, na których potem wydano drugi wyrok: kłamstwa i zapomnienia – wspominał ksiądz Marek Kiedrowicz.

Przywołał także wyprawy Rajdu Katyńskiego, którego uczestnicy „ze swym komandorem stanęli w szczerym polu nazywającym się niegdyś Huta Pieniacka”.

– Te zranione Kresy Rzeczpospolitej, naznaczone męczeńską krwią. Jakie niezwykłe przeżycia towarzyszyły nam wtedy, gdy klękaliśmy pod pomnikiem, który stoi tam, gdzie kiedyś był kościół. Co czujemy, gdy widzimy, że dzisiaj z tego pomnika zostały zgliszcza? – stwierdził kapłan. – Pojedziemy tam znów, aby zaświadczyć, że miłość jest większa niż nienawiść, a prawda zwycięży każde kłamstwo. To ty prowadziłeś nas tam, gdzie z głębokości dziejów woła dramat i chwała. To z tobą stanęliśmy na polach Kłuszyna, byliśmy w Wiedniu na Kahlenberhu. Wiodłeś nas tymi drogami do najpiękniejszych, najcenniejszych miejsc. Sam mówiłeś, że z Kresów jest to, co w Polsce najpiękniejsze – dodał.

Zmarłego, który spoczął w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej, w Panteonie Wielkich Polaków, żegnał także m.in. bp kamieniecko-podolski Leon Dubrowski. Mszę odprawiał bp Michał Janocha. Na uroczystości obecni byli także członkowie Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, uczestnicy Rajdów Katyńskich, członkowie klubów motocyklowych, Kresowiacy oraz harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie. W oficjalnej delegacji był także poseł na Sejm RP Mieczysław Kazimierz Baszko. Burmistrz Sokółki reprezentował radny Stanisław Pausewicz, natomiast motocyklistów – Krzysztof Matczak. Przy urnie złożono wieniec m.in. w imieniu wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego oraz mieszkańców Sokółki.

Wiktor Węgrzyn urodził się 21 lipca 1939 roku w Warszawie. Studiował w Szkole Głównej Planowania i Statystyki; był księgarzem i mechanikiem samochodowym. Pod koniec lat 60. z powodu działalności w opozycji został zwolniony z pracy w Centrali Produktów Naftowych. W latach 70. wyemigrował do USA, prowadził tam księgarnię, zasiadał też w jury Towarzystwa Krzewienia Nadziei, które przyznawało nagrody polskim emigrantom. Do Polski wrócił na przełomie lat 2000 i 2001. W 2001 roku założył Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, którego celem jest organizowanie wypraw motocyklowych do miejsc mordu i pochówku patriotów polskich. Poza pielęgnowaniem tradycji narodowych celem stowarzyszenia jest także udzielanie pomocy Polakom na Wschodzie.

W 2010 r. Wiktor Węgrzyn został odznaczony przez prezydenta Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w upamiętnianiu prawdy o zbrodni katyńskiej. Podczas wyborów parlamentarnych w 2015 r. należał do Komitetu Wyborczego Wyborców Grzegorza Brauna „Szczęść Boże!”. W tym samym roku skrytykował polski rząd za uniemożliwienie wjazdu do Polski Nocnym Wilkom (rosyjskiej organizacji motocyklistów), którzy chcieli odwiedzić groby sowieckich żołnierzy.

Wiktor Węgrzyn kilkakrotnie gościł w Sokółce, gdy Rajd Katyński przejeżdżał przez miasto.

Czytaj więcej: https://isokolka.eu/sokolka/13282-rajd-katynski-w-sokolce-wideo-foto

Podczas rajdu, który co roku ma nieco inną trasę, motocykliści odwiedzają miejsca na Wschodzie związane z polską martyrologią, przede wszystkim ze zbrodnią katyńską, m.in. Kuropaty, Katyń i Miednoje. Biorą w nim udział uczestnicy z całego kraju, a także z zagranicy, przedstawiciele różnych zawodów.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress