11 Listopada Narodowe Święto Niepodległości

Święto Niepodległości, dnia 11 listopada 2017 r.

 

 

 

Szanowni Państwo

 

Wincenty Witos powiedział „Polska musi być Ojczyzną dla każdego obywatela i własnością całego narodu.” Święto Niepodległości to święto każdego Polaka.  Upamiętnia wielki, historyczny sukces Polaków – wyzwolenie spod obcej władzy i odzyskanie suwerennego państwa. Z wdzięcznością i podziwem spoglądamy na pokolenia rodaków, którzy na ten sukces zapracowali, którzy go wywalczyli. O męstwie, wiedzy, ofiarności i determinacji tych, dzięki którym wolna Polska powróciła na mapę Europy. Święto Niepodległości podkreśla naszą jedność z pokoleniem rodaków, którzy żyjąc pod zaborami mieli odwagę marzyć i pracować na rzecz odzyskania Niepodległej Polski. Doświadczywszy niewoli, rozumieli, jak ważna dla wspólnoty narodowej jest możliwość samostanowienia, bycia prawdziwym gospodarzem we własnym domu – w kraju, w którym nasza historycznie ukształtowana tożsamość, kultura i język są szanowane i chronione. Wincenty Witos, wielki przywódca Ruchu Ludowego. Wybitny polityk, trzykrotny premier i mąż stanu, mówił: „Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska”, a „Bez wolnego człowieka nie może być wolnego narodu”.

 

Historia ukazuje nam, że  Wolność nie jest dobrem, którym zdobywa się raz na zawsze. Wysiłki naszych przodków nie zakończyły się, gdy Polska  stała się podmiotem prawa międzynarodowego. Po odzyskaniu Niepodległości, Rzeczpospolita Polska musiała bronić swoich granic m.in. przed najazdem Bolszewików, scalać obszary byłych zaborów w jeden organizm państwowy, podnosić się z wojennych zniszczeń. Wzmacniać siły zbrojne, odbudowywać struktury państwa, rozwijać i modernizować produkcję przemysłową. Warto przypominać determinację, rozmach i entuzjazm twórców Polski niepodległej. Warto z tamtych dni czerpać lekcję odpowiedzialności za losy Ojczyzny i szacunku dla wspólnego dobra, jakim jest własne, suwerenne państwo.

 

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości życzę Państwu, aby dobry los naszej Ojczyzny i wszelkie dobre zmiany, jakie się w niej dokonują, przekładały się na pomyślność Państwa oraz Państwa rodzin. A także by Państwa osobiste sukcesy utwierdzały wizerunek Polski jako kraju o wielkich aspiracjach, intensywnie rozwijającego się. Przeżywajmy ten dzień radośnie, wspólnie, razem – pod biało-czerwonymi flagami, pod znakiem Orła Białego, podczas uroczystości patriotycznych, na koncertach i festynach, w gronie naszych bliskich. Choć okoliczności historyczne są dzisiaj zupełnie inne niż dziewięćdziesiąt dziewiątej lat temu, nasz cel, jako narodu, pozostaje ten sam – wolna, suwerenna i nowoczesna Polska.

 

 

 

Z wyrazami szacunku,

Mieczysław Kazimierz Baszko

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress